Αφορμή της επιστολής ήταν η ανακοίνωση (κριτική) του τουρκικού υπουργείου Εξωτερικών για τις δηλώσεις του Έλληνα προέδρου της Δημοκρατίας (για γενοκτονία) στην Παναγία Σουμελά.

Γερμανία: Ισότιμο καταμερισμό της αύξησης στην ασφάλιση ζητάει το Συνδικάτο DGB

Ειδικοί προβλέπουν αύξηση των εισφορών στα ασφαλιστικά ταμεία για τους εργαζομένους, που θα φθάσουν μέχρι και 50 ευρώ επιπλέον, για κάθε εργαζόμενο με εισόδημα στο μέσο όρο

Απέναντι στην κατάσταση αυτή, η Ομοσπονδία Γερμανικών Συνδικάτων ζητά από την ομοσπονδιακή κυβέρνηση να συμμετέχουν και οι εργοδότες αναλογικά στην αύξηση αυτή.

Ο Λιλέσα μόλις επιστρέψει στη χώρα του πιθανόν θα φυλακιστεί και ενδεχομένως θα εκτελεστεί.

Σε κίνδυνο τίθεται η ζωή του αργυρού Ολυμπιονίκη στο μαραθώνιο μετά τη χειρονομία διαμαρτυρίας όταν περνούσε τη γραμμή τερματισμού.

Ο Αιθίοπας Φεγίσα Λιλέσα τερμάτισε δεύτερος στο μαραθώνιο των Ολυμπιακών Αγώνων και κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο, στην κορυφαία στιγμή της καριέρας του.

Αντί όμως να πανηγυρίσει για την

Το Ρίο αποχαιρετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες - Ο πίνακας μεταλλίων

Το Ρίο αποχαιρετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες με την τελετή λήξης που ξεκίνησε πριν λίγη ώρα.  19 ημέρες με αγωνιστική δράση σε 28 διαφορετικά αθλήματα δίνοντας τη σκυτάλη στο Τόκιο, όπου σε τέσσερα χρόνια θα φιλοξενηθούν οι 32οι Αγώνες.

Στο Ρίο φιλοξενήθηκαν 10.500 αθλητές από 206 χώρες, ενώ ξεχωριστή θέση είχε η ομάδα των προσφύγων που αγωνίστηκε με τη σημαία της ΔΟΕ,

Κυριακή 21 Αυγούστου 2016

Ο "Δορυφόρος" στην 24ωρη εκδρομή 15 προσφυγόπουλων στο Ζαγόρι - Βίντεο

Εδώ και τρία Σαββατοκύριακα 15 προσφυγόπουλα από τον καταυλισμό στον Κατσικά Ιωαννίνων πραγματοποιούν 24ωρη εκδρομή στο χωριό Δεμάτι στο Ζαγόρι Ιωαννίνων.

Κάθε φορά διαφορετικά παιδιά (εναλλάξ αγόρια - κορίτσια) από Συρία, Ιράκ, Αφγανιστάν καλεσμένα του εκπολιτιστικού συλλόγου Δεματίου κατασκηνώνουν για 24 ώρες στον προαύλιο χώρο της Εκκησίας Αγίας Μαρίνας του χωριού, παίζουν στην πλατεία, κάνουν περίπατο κλπ.

Σάββατο 20 Αυγούστου 2016

Χρυσό η Κατερίνα Στεφανίδη στο άλμα (BINTEO)

Η Κατερίνα Στεφανίδη, ελληνίδα πρωταθλήτρια, κατέκτησε την πρώτη θέση στους ΟΑ  με άλμα στα 4μ και 85 εκατοστά, αφήνοντας στη δεύτερη θέση την Αμερικανίδα Μόρις και στη τρίτη θέση την Νεοζηλανδή Ελίζα ΜακΚάρτνεϊ .

Είναι το πρώτο μετάλλιο της χώρας μας στο επί κοντώ στην ιστορία της διοργάνωσης και το 7ο χρυσό. Συνολικά η Ελλάδα έχει στο στίβο 30 μετάλλια, 7 χρυσά, 12 ασημένια και 11 χάλκινα.

Η Στεφανίδη ξεκίνησε τον αγώνα της στα 4.60μ με έγκυρο άλμα, συνέχισε επιτυχημένα στα 4.70μ, ενώ είχε από ένα χαμένο άλμα στα 4.80μ και 4.85 μέτρα. Ο πήχης στη συνέχεια τοποθετήθηκε στα 4.90μ, ύψος που δεν κατάφερε να ξεπεράσει καμία από τις αθλήτριες. Η Σάντι Μόρις πλήρωσε στην ουσία το χαμένο άλμα στα 4.70μ κι έμενε στη 2η θέση.

Η Ελληνίδα επικοντίστρια κατέκτησε το τρίτο της μετάλλιο στη χρονιά, καθώς ήταν τρίτη το χειμώνα στο Παγκόσμιο του Πόρτλαντ και πρώτη τον Ιούλιο στο Ευρωπαϊκό του Αμστερνταμ.